Aliexpress Gümrük Vergisi 2018 Kaç Dolar – Gümrük Sorunu Çözümü

Aliexpress Gümrük Vergisi 2018 Kaç Dolar – Gümrük Sorunu Çözümü

Aliexpress Gümrük Vergisi 2018

Ali Ekspres’ten sipariş verilen her ürün Türkiye’ye geldiğinde gümrük kontrolünden geçer.  Gümrük memurları tarafından kontrol edilen ürünlerden, aşağıda bahsedeceğim sınırlara takılması halinde Aliexpress gümrük vergisi alınır. Gümrük vergisi ürün bedelinin %20’si üzerinden alınan bir yasal vergidir.

Çin ve yahut dünyanın neresinden sipariş verirseniz verin, her ürünün Türkiye’ye girebilmesi için bu gümrük kontrolünden geçmesi gereklidir. Eğer ürününüzün gümrüğe takılmasını istemiyorsanız aşağıda yazacağım kriterlere dikkat etmeniz gereklidir.

Aliexpress Gümrüğe Takılma Sorunu

Çin’den ucuz alışveriş yapmak isteyenlerin en büyük sıkıntısı siparişlerinin gümrüğe takılmasıdır. Çin’den sipariş verilen ürünler Türkiye’de gümrük muayenesi sırasında gümrüğe takılabiliyor. Aliexpress gümrüğe takılma olarak bahsettiğimiz olay iki şekilde gerçekleşebilir. Birincisi verdiğiniz sipariş güncel aliexpress gümrük limitini aşmış olabilir. Ya da sipariş verdiğiniz ürün gümrük sınırını aşmamış olsa dahi aynı üründen ticari amaç sayılabilecek sayıda getirtmiş olabilirsiniz. Bu iki nedenden birinin varlığı halinde sipariş verdiğiniz ürün Türkiye gümrüğüne takılacaktır.

Sipariş verdiğiniz ürünler gümrüğe takılması durumunda yapabileceğiniz tek şey güncel gümrük vergisini ödemektir. Eğer gümrüğe takılmadan ve gümrük vergisi ödemeden ürün sipariş vermek istiyorsanız yazımı okumaya devam edin.

Aliexpress Gümrük Sınırı Kaç Dolardır 2018

Yurt dışından sipariş verilen ürünler için gümrük vergisi ödeyip ödemeyeceğinizi belirleyen ilk faktör gümrük limitidir. Eğer aldığınız ürün gümrük sınırını aşar ise; gümrük vergisi ödemek zorundasınız. Bu gümrük sınırı her sene maliye bakanlığı tarafından güncellenmektedir. Örnek vermek gerekirse 2016 yılında aliexpress gümrük sınırı 75 £ idi. 2017 senesine geldiğimizde ise bu gümrük limiti 30 £’ya düşürülürdü. Maliye bakanlığının son yaptığı açıklamaya göre ise; aliexpress gümrük limiti 2018 itibariyle 22 Euro olarak belirlendi. Bu gümrük sınırının dolar karşılığı ise 27 Dolar olarak duyuruldu.

Eğer gümrük parası ödemek istemiyorsanız bu gümrük limitlerine dikkat ederek alışveriş yapmalısınız. Maliye bakanlığının belirlediği gümrük limitine takılan ürünler için gümrük vergisi ödemek zorunda kalırsınız. Bu vergiyi ödememenin iki çözümü vardır.

 

Ali Ekspres Alışveriş Limitine Uymak

Gümrüğe takılmadan alışveriş yapmak için ilk çözüm çok basit. Aldığınız ürünlerin aliexpress alışveriş limiti olarak da adlandırdığımız gümrük sınırlarına uymaktır. Yani Ali Ekspres’ten sipariş verdiğiniz ürünlerin 27 Doları geçmemesine dikkat etmelisiniz. Bu sayede ürünleriniz gümrüğe takılmadan size ulaşacaktır.

Satıcı İle İletişime Geçin

Aliexpress gümrük vergisi ödememenin diğer bir yolu satıcı ile iletişime geçmektir. Bu ihtimalde aldığınız ürünler gümrük sınırlarını aşmıştır. Fakat satıcı ile iletişime geçerek ürün bedelini 27$ altı göstermesini isteyeceğiz. Ali Ekspres’ten ürün satın alırken bize satıcıya not düşüp düşmeyeceğimizi soruyor. İşte biz de bu not kısmına satıcıdan aldığımız ürünlerin bedelini 27$ altı olarak göstermesini rica ediyoruz. Ali Ekspres satıcıları genelde Türkiye’ye ürün gönderdiği için; teklifimizi reddetmeyeceklerdir.

Bu seçeneği kullandığınız zaman dikkat etmeniz gereken birkaç husus daha vardır. Bildiğiniz üzere gümrük kontrolünü yapan kişiler de bizim gibi aklı olan insanlardır. Nitekim biz ürünün bedelini 10$ dahi yazdırsak kontrol yapan gümrük memuru bir şeylerin ters gittiğinin farkın varırsa bu bedeli kabul etmeyebilir. Bu nedenle özellikle aliexpress alışverişlerinizde gümrüğe takılmamak için hafif, büyük boyutu olmayan ürünler tercih etmeye çalışın. Ayrıca ürünün gerçek bedeli 400-500 $ olan ürünlere 27$ altı bedel de yazdırsanız gümrükte takılabileceğini unutmayın. Bu nedenle daha makul ürünler seçmenizi tavsiye ederim.

Size kolaylık olması açısından satıcıya atabileceğiniz örnek bir mesaj hazırladım.

“ Hi Bro good days, Can you write low fee than 27 $ on over the pieces that You send me ? Thanks bro”

Aliexpress Gümrük Vergisi Hesaplama 2018

Gümrük vergisi daha öncede söylediğim gibi ürün bedelinin %20’si kadardır. Bu nedenle satın aldığınız ürün için ödeyeceğiniz gümrük vergisi de ürüne ödediğiniz paranın %20’si kadar olacaktır. Örnek olarak 100$ bedeli olan bir ürünün gümrük vergisi 20$ olacaktır. Tabi ki sipariş verdiğiniz ürüne göre dönemlik ekstra vergiler uygulanıyor olabilir. Ama standart olarak ödeyeceğiniz vergi bu oran üzerinden hesaplanacaktır.

Ayrıca aliexpress gümrük limiti aşılamayan ürünler için gümrük muafiyeti uygulanacaktır. Bu sayede gümrük vergisi ödemekten muaf olacaksınız.

 

En Çok Sorulan Sorular

Aliexpress gümrük vergisi ile ilgili olarak kullanıcıların en çok sorduğu sorulara bu bölümde cevap vermek istiyorum. Ayrıca yorum kısmına burada çözümünü bulamadığınız soruları da yazarsanız onları da rehbere eklemek isterim.

Ali Ekspres Gümrük İşlemleri Başlatıldı Ne Demektir?

Sipariş verdiniz ürünlerin kargo takibini yaptığınız zaman bazen gümrük işlemleri başlatıldı gibi bir yazı görürsünüz. Bu yazıyı gördüğünüz zaman endişelenmenize gerek yoktur. Kargonuzun Türkiye Gümrüğü’ne geldiğini ve işleme alındığı anlamına gelir. Gümrük işlemleri başlatıldı yazması gümrük vergisi ödeyeceğiniz anlamına gelmez. Bu yazıyı gördüğünüzde anlamanız gereken şey; ürününüzün gümrük incelemesinde olduğudur

Eğer kargo takibi nasıl yapılır bilmiyorsanız Aliexpress Kargo Takibi Nasıl Yapılır adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Ali Ekspress Gümrüğe Takıldığını Nasıl Anlarız?

Öncelikle siparişinizin gümrüğe takılıp takılmadığını anlayabilmeniz için kargo takibi yapmanız gereklidir. Kargo takibi yapmak suretiyle kargonuzun ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz. Ptt yurtdışı gönderi sitesi üzerinden kargo takibi yaparak kargonuzun gümrüğe takılıp takılmadığını anlayabilirsiniz. Ayrıca sipariş verdiğiniz ürün 150 $ üstü bir değere sahip ise; PTT tarafından size bir posta gönderilir. Bu postada size siparişinizin kargoya takıldığı ve 30 gün içerisinde Gümrük Müdürlüğü’ne gelmeniz gerektiği bildirilir.

Aliexpress Gümrük Vergisi Nereye Nasıl Ödenir?

Gümrük limitini aşan ve gümrüğe takılan ürünlerin gümrük vergisini ödemek için üç adet seçeneğiniz vardır. Birinci seçeneğiniz; ürününüzü getiren kargo şirketine vekalet vermenizdir. Vekalet verdiğiniz kargo şirketi sizin yerinize gümrük işlemlerini hallederek gümrük vergisini sizden tahsil etmek üzere ödeyecektir. İkinci seçenek; bizzat gümrüğe gitmenizdir. Ürününüzün takıldığı gümrük kapısına gitmek suretiyle gümrük vergisini ödeyebilirsiniz. Üçüncü ve son seçeneğimiz ise; mali müşavir aracılığıyla gümrük vergisi ödemektir.

 

Değerli okurlarım Ali Ekspres’ten yapılan alışverişlerde yaşanılan gümrük sorunları için kısaca çözümler üretmeye çalıştım. Eğer halen aklınıza uymayan şeyler var ise; yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Beğen  1
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir