Aliexpress Kargo Takibine Dair Merak Edilen 24 Soru!

Aliexpress Kargo Takibine Dair Merak Edilen 24 Soru!

Özellikle düşük bedelli ürünlerde, Aliexpress satıcıları ürünleri takipsiz kargo seçeneği ile gönderebiliyor. Tabii ki bu ürün satışı esnasında zaten size belirtiliyor fakat çoğu zaman alışveriş yaparken fark edilmeyen bu durum, ürünün nerede olduğunu bilemediğimiz için bizi rahatsız ediyor.

Aliexpress Takipsiz Kargo

Takipsiz kargoları takip etmenin de bir yolu var, Global Order Tracking hizmeti veren Cainiao sistemine ürün kargo numaranızı girerek, ürünün Türkiye’ye henüz gelip gelmediğini öğrenebilirsiniz. Özellikle siparişten 10 gün sonra bakmaya başlarsanız, ürün girdiği anda PTT kargo numarasının çıktığını göreceksiniz. Bu dakikadan sonra artık PTT’nin ürün takip sayfasından, Aliexpress’tan satın aldığınız ürününüzü adım adım takip edebilirsiniz.

Aliexpress Kargom Gelmedi

Aliexpress’ten satın aldığınız ürün 20, 30 hatta 50 gün sonra bile hala size gelmediyse, bunun birkaç sebebi olabilir.

Ürünü satın aldığınız Aliexpress mağazası dolandırıcı olabilir veya ürün ellerinde kalmadığı için ürünü göndermemiş olabilirler. Aliexpress takipsiz kargo ile ürün satın aldığınız zaman bu durumu satıcı size belirtmediği müddetçe sizin haberiniz olmaz. Zira siz ancak ürün Türkiye’ye girdikten sonra bu tip kargoları takip edebilirsiniz.

Diğer bir ihtimalde ürünün gümrüğe takılmış olması veya PTT dağıtım kanallarında takılmış olmasıdır. Bu durumlarda ise ya gümrük bedelini ödeyerek ürünü alabilir ya da gümrük sorunu yok ise PTT ile iletişim kurarak ürününüzün neden hala transfer edilmediği ile alakalı bilgi alabilirsiniz. İlk ihtimale göre bu durum, kargonuz Türkiye sınırları içerisine girdiği için nispeten daha kolay çözülür.

Kargonuz bir şekilde size ulaşmamış ise dispute süreniz dolmadan, iptal talebi oluşturarak ürünün ücretini koşulsuz olarak iade edebilirsiniz.

Aliexpress Kargo Takibine Dair Merak Edilen 24 Soru!

Aliexpress Kargo Takibine Dair Merak Edilen 24 Soru!

Burada size tavsiyemiz eğer 20 gün geçtikten sonra halen elinizde bir transfer bilgisi yoksa, Aliexpress satıcısı ile iletişime geçiniz. Satıcı eğer size tatmin edici bir cevap veremiyor ve sizi oyalamaya çalışıyorsa hiç vakit kaybetmeden dispute uygulayın ve paranızı geri alın. Bu sayede ekstra bir 20-40 gün daha kaybetmez ve daha güvenilir bir satıcıdan ürününüzü satın alabilirsiniz.

Aliexpress Kargom Gelmedi

Aliexpress alışverişi sonrasında ürününüz takipliyle ve takipsiz kargo seçeneği ile aldığınız ürününüz ülkemiz topraklarına ise Aliexpress PTT Gönderi Takibi sayfasından ya da turkiye.gov.tr üzerinden ürününüzün nerede olduğunu görebilirsiniz. PTT şubeleri arasındaki transferler ve kurye hareketleri detaylı bir şekilde bu sayfalar üzerinden görüntülenebilmektedir.

Aliexpress Kargo Ücreti

Aliexpress’ten ürün satın aldığınızda hiç kargo ücreti ödemeyebilir veya 500 liraya kadar da kargo ücreti ödeyebilirsiniz. Aliexpress kargo ücreti ürününüzün boyutuna, maddi bedeline, hangi kargo yolu ile size ulaştırılacağına, takip numaralı olup olmadığına göre belirlenmektedir. Bazı 1 dolarlık ürünlerde dahi Aliexpress kargo ücretsiz olabilirken, 500 dolara aldığınız bir cihaz için aliexpress kargo ücreti ortaya çıkabilir. Aliexpress mağazalar üzerine kurulmuş bir e-ticaret sistemi olduğu için mağaza sorumlusu ile kargo ücretini pazarlık konusu yapabilirsiniz.

Aliexpress Kargom Nerede?

Çin’den satın aldığınız ürünlerin yurtdışı kargo takibini yapmak için farklı seçenekler bulunur. Buradaki en önemli konu satın aldığını ürünün kargo seçeneğinin takipli veya takipsiz olmasıdır. Turkey Post kargo seçeneği ile aldığınız ürünlerin takibini 17track veya diğer kargo takip platformlarından yapabilirsiniz. Bu takip hem yurtdışı hem de yurtiçi bilgilerini içerir.

Takipsiz kargoların normal şartlarda kapınıza gelesiye kadar takibini yapmak söz konusu değildir. Fakat ürün kargo numarası ile Cainiao adlı web sitesinin sunduğu Global Order Tracking hizmetini kullanarak, ürün Türkiye sınırları içerisine girdiği anda PTT takip numarasına ulaşabilirsiniz. Bu sistem her zaman kusursuz çalışmayacağı için özellikle maddi bedeli yüksek ürünlerde daima takipli kargo seçeneğini kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede kargonuzun nerede olduğunu her gün rahatça takip edebilirsiniz.

China Post Kargo Takip

Çin Halk Cumhuriyeti üzerinden yaptığınız alışverişlerde Çin Devletinin Kargo servisini takip amaçlı kullanabilirsiniz. Kargonuz ücretsiz ise veya çoğu ücretli kargolarda da China Post, mağazaların ilk tercihidir. Siparişinizi verdikten sonra alacağınız tracking number ile kargonuzu anlık olarak takip edebilirsiniz.

Aliexpress Kargo Takibi

Aliexpress Kargo Takibi

Kargonuzu takip ederken veya gelme süresini hesaplarken çok aceleci davranmamanızı tavsiye ederiz. Ürünlerin bazen kargoya verilmeleri dahi 7 günü bulabilir, adresinize ulaşması ise ortalama olarak 35 günü bulmaktadır. Bu süre birazda ürünü satan mağazanın, Çin’in hangi bölgesinde olduğuna bağlı olarak değişmektedir. Takip numaranızı China Post web sitesi üzerinden takip edebilirsiniz, ürün ülkemize girdiği zaman ise PTT’nin web sitesindeki gönderi sorgulama bölümünden ülkemiz içindeki hareketlerini anlık olarak izleyebilirsiniz.

China Post Kargo Takip

Türkiye, Aliexpress üzerinden en çok alışveriş yapan ülkelerden birisidir. Bu da doğal olarak hem proje sahiplerini hem de Aliexpress satıcılarını ülkemiz insanına yönlendirmektedir. Halen kargolar standart kargo yöntemleri ile 30 günü bulan sürelerde elimize ulaşmakta. Fakat bunun yanında Aliexpress, Türkiye’ye sadece 1 hafta içerisinde ürün teslim edebilmek üzerine çalışıyor. Çalışmaların sona doğru yaklaştığı ve dev e-ticaret sitesinin ülkemizdeki büyük bir kargo şirketi ile anlaşarak, kargoların geç gelme sorununu kökünden çözeceği de aldığımız duyumlar arasında. ePacket Kargo Takip Yapmak – ePacket Aliexpress Gönderileri

Tabii ki o güne kadar, Aliexpress üzerinden alışveriş yapacak olan okurlarımıza Turkey Post seçenekli kargoları tercih etmelerini öneriyoruz. Bu kargolar nispeten daha hızlı geldiği gibi takip süreçlerinin de daha rahat olması sebebiyle avantajlıdır.

Aliexpress Kargo Takibi China Post

Aliexpress alışverişlerimizde en çok kullanılan kargo şirketi China Posttur. Çin devletinin kargosu olması ve yine Çin devletinin ihracatçılara bedava kargo imkanı sunması sayesinde, Aliexpress mağazaları bu kargo şirketini kullanır. Özellikle ucuz ürünlerin, Aliexpress ücretsiz kargo seçeneklerinin tamamında China Post Tıkla kullanılmaktadır.

Siparişinizi verdikten sonra size bir kargo takip numarası verilecektir, eğer bu takip numarası verilmediyse Aliexpress satıcısından bu ‘tracking number’ bilgisini mutlaka isteyiniz. Bu takip numarası ile China Post Registered Air Mail Kargo Takibi web sitesinden kargonuzu takip edebilirsiniz. Kargonuz 2-3 hafta içerisinde Türkiye’ye ulaşacaktır, bu süreden sonra ise takip için PTT’yi kullanabilirsiniz. China Post ile gönderilen ürünlerin tamamı, gümrük işlemi sonrasında PTT’ye teslim edilmektedir.

Aliexpress Kargom Gelmedi

Her ürün alışverişinizde tahmini kargo süresi, seçtiğiniz kargo seçeneğinde yazmaktadır. Bu süre geçmiş ise veya bu süre gelmemesine rağmen takip numarasında herhangi bir hareket göremiyorsanız, ilk muhatap olmanız gereken yer Aliexpress’ten ürününü satın aldığınız mağazadır. Bazı mağazalar, Çin’in ücra köşelerinde oldukları için ürünlerinin dağıtımlarını çok geç yapabilmekteler. Burada en çok dikkat etmeniz gereken dispute süresidir, eğer mağazanızdan tatmin edici bir cevap alamadıysanız hiç vakit kaybetmeyin ve paranızı iade alın. EMS Kargo Nedir – AliExpress EMS Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

Kargo Türkiye’ye ulaşmış ise artık muhatabınız PTT’dir. PTT size ürünü ulaştırmayıp geri göndermiş ise yine hiçbir koşul belirtmeden ürün ücretinizi iade alabilirsiniz. Satın aldığınız ürünlerde bu sorunları yaşamamak için öncelikle iyi bir mağazadan ürün aldığınıza emin olun daha sonra takipli kargo seçeneğini seçerek ürünün mutlaka takipçisi olun. Bu ihtimaller dışında ürününüz, bedeli veya türü sebebiyle gümrükte de takılmış olabilir. Bu durumda ürünü almak için gümrük bedelini ödemeniz gerekecektir.

Ali Ekspres Kargo Takip

Çin Halk Cumhuriyeti’nin ve dünyanın en büyük perakende satış sitesi olan Aliexpress’ten aldığınız ürünün takip süreci, satın alım esnasında hangi kargo türünü seçtiğinize bağlıdır. China Post ile gönderilen kargolarınızı ancak mağazanız bir takip numarası iletmiş ise izleyebilirsiniz, bunun yanında Turkish Post ile gönderilen ürünlerin transfer süreçlerini ise kapınıza gelesiye kadar kolayca takip edebilirsiniz. Aliexpress kargo takibini verimli bir şekilde yapmak için mutlaka takipli kargo seçeneklerini tercih etmelisiniz.

Aliexpress Kargo Süresi

Aliexpress üzerinden bir ürün satın alırken, ürün bedeli ve boyutlarına bağlı olmak üzere farklı kargo ücretlendirmeleri yapıldığını göreceksiniz. Hatta aynı ürün için ücretsiz kargo seçeneği bulunurken, 7 günde size ulaşabilen seçenekler de vardır. Elbette kargo süresi ve taşıma kalitesi iyileştikçe, kargo masrafınız da artış gösterecektir. Bu sebeple, tamamen sizin tercihinize bağlı olarak kargo süreci 40 gün ile 5 gün arasında değişebilmektedir. Şimdilik, 5 günden daha erken bir ürünü elde etmeniz mümkün değildir. Aliexpress tarafından yapılacak çalışmalar neticesinde, Türkiye’ye gelecek tüm ürünlerin 5 gün içerisinde adrese teslim edilmesini önümüzdeki yıllarda umuyoruz.

Aliexpress Kargo

Aliexpress Kargo

Aliexpress Kargo Ne Zaman Gelir?

Aliexpress siparişlerinizde seçmiş olduğunuz kargo seçeneğine bağlı olmak üzere ürünleriniz 5 gün ile 40 gün arasında değişen sürelerde adresinizde olacaktır. Ürünlerin bir çoğunda dispute süresi 60 gündür. 55 günü geçmesine rağmen hala adresinize gelmeyen siparişlerinizi iptal ederek, paranızı tamamıyla geri almalısınız.

Aliexpress Kargom Nerede?

Kargonuzun nerede olduğunu takip etmeniz için kargonun ülkemiz sınırları içerisinde mi yoksa halen sınır dışında mı olduğunu bilmemiz gerekir. China Post ile sipariş ettiğiniz ürünleri yine aynı kargo şirketinin sitesinden takip edebilir farklı seçenekleri ise yine o yabancı kargo şirketlerinin takip sistemlerinden kontrol edebilirsiniz.

Takipsiz kargo seçeneği ile alınan ürünler çoğu zaman takip edilemez fakat Aliexpress satıcınız ile iletişime geçerek, ürün Türkiye sınırları içerisine girdiğinde PTT Gönderi Takibi bölümünden transfer süreçlerini izleyebileceğiniz bir takip numarası edinebilirsiniz.

Aliexpress Kargo Türkiye’ye Geldikten Sonra

Ürününüz nihayet Türkiye’ye gelmiş ise en fazla 10 gün içerisinde adresinizde olacaktır. Bu süre büyük şehirlerde daha kısa olabilmektedir. Bu süreyi geçmesine rağmen ürün size ulaşmamış ise gümrükte takılmış olabilir. Detaylı takip için PTT Gönderi Takibi hizmetini kullanabilirsiniz. AliExpress Ptt Kargo Takibi – Kargo Türkiye’ye Geldikten Sonra Ne Yapılır?

Aliexpress Hangi Kargo İle Gelir?

Sipariş verirken standart shipping seçeneğini seçerseniz, satıcının inisiyatifine kalmıştır. Fakat ücretli kargo seçeneklerinde kargo firmanızı kendiniz seçebilirsiniz. Kargoların büyük bir bölümü Çin Devletinin teşviki ile çalışan China Post ile transfer edilmektedir. Kargolar ülkemizde ise sadece PTT aracılığı ile adreslerine ulaştırılır. Aliexpress Hangi Kargo Seçilmeli – Aliexpress Hangi Kargo ile Gelir

Aliexpress Kargo Süresi

Acil siparişleriniz için daha fazla ücret ödeyerek 5-7 günlük bir kargo süresi ile ürünlerinizi teslim alabilirsiniz. Ücretsiz kargoların adrese teslim süresi ise 20 ila 45 gün arasında değişmektedir.

Aliexpress Kargo Gelmedi

Kargonuz normal süresini geçmesine rağmen hala size gelmemiş ise ürün hiç çıkmamış, gümrükte takılmış veya kurye ürünü dağıtıma çıkarmamış olabilir. Kargonuz Türkiye sınırları içerisine girmemiş ise Aliexpress satıcınız ile aksi halde ise PTT ile irtibat kurmalısınız. Kargonuzu en iyi şekilde takip etmek için takip numaralı kargo seçeneklerini tercih ediniz.

Aliexpress Hangi Kargo İle Anlaşmalı

Ülkemiz sınırları içerisinde Aliexpress’in sadece PTT ile anlaşması bulunmaktadır. Aliexpress Hangi Kargo Seçilmeli – Aliexpress Hangi Kargo ile Gelir

Aliexpress Aras Kargo Takip

Aliexpress’in Aras Kargo ile çalışma planları bulunsa da henüz aktifleşen bir proje olmadığı için kargolarınız halen PTT ile gönderilmektedir. AliExpress Aras Kargo Anlaşması – Alibaba Aras Kargo Takibi Nasıl Yapılır

Aliexpress Hangi Kargo Seçilmeli

Siparişleriniz için Turkey Post kargo türünü seçmek ürünün daha hızlı ulaşması ve takip kolaylığı açısından şiddetle tavsiye edilir.  AliExpress Kargo Ücreti – En Ucuz Kargo Fiyatı Ne Kadar

Aliexpress En İyi Kargo

Aliexpress kargo süreçlerinde çok sorun yaşatan bir e-ticaret sitesi değildir. Takip numaralı herhangi bir kargo seçeneğini seçmeniz yeterlidir fakat Turkey Post kargo türü ile kargolarınız 1-2 hafta kadar daha erken adresinize ulaşır. Aliexpress Standard Shipping Kargo Takibi Nasıl Yapılır

Aliexpress Hangi Kargo Daha Hızlı?

En hızlı kargo seçenekleri uçak ile gönderilen ve tahmini olarak 5-7 gün içerisinde elinize ulaşanladır fakat bu kargo türleri normale göre daha yüksek ücretlerle sunulur. China Post Ordinary Small Packet Plus Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

China Post Air Mail Kargo Takibi

Çin Devletinin kargo şirketi olan China Post Air Mail, ile gönderimi yapılan ürünlerinizin kargo takip numarasını satıcıdan alarak yine aynı kargo şirketinin web sitesi üzerinden gönderi takibini yapabilirsiniz.

Beğen  1
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir