Aliexpress Kargo Takip Nasıl Yapılır? Ürün ve Sipariş Takibi Yapmak

Aliexpress Kargo Takip Nasıl Yapılır? Ürün ve Sipariş Takibi Yapmak

Aliexpress Kargo Takip Nasıl Yapılır?

İyi günler değerli okurlarım. Uzun zamandır sizlerden Ali express kargo takibi yapamıyorum, Ali ekspres kargo nasıl takip edilir gibi sorular alıyordum. Son zamanlarda da bu sorular çok fazla gelmeye başladı bende bu nedenle Aliexpress kargo takip nasıl yapılır sorusunun cevabını size anlatmak için bir rehber hazırladım.

Öncelikle bu rehberde size kargo firmalarını ve bu kargo firmalarının sunduğu Aliexpress kargo çeşitleri anlatacağım. Daha sonra Aliexpress gönderi takibi yapabilmek için izlemeniz gereken aşamalardan bahsedeceğim.

Aliexpress Kargo Firmalarına Göre Sipariş Takibi

Ali Ekspres sitesi üzerinden Türkiye’ye ürün getirtmek istediğinizde Ali Express size birçok kargo firması ve kargo gönderim şekli sunmaktadır. Bu kargo firmalarının sunduğu kargo yöntemlerinin; ürünü teslim süresi, kargo ücreti, güvenirliliği, kargo takip yöntemi birbirine göre farklılık gösterir.  Bu nedenle aliexpress sipariş takibi yapabilmeniz için öncelikle ürünü getirmesi için seçtiğiniz kargo firmasının özelliklerini bilmeniz gereklidir.

Ali Ekspres Kargo Firmaları

Değerli okurlarım Aliexpress kargo takip aşamaları kısmına geçmeden önce burada size kargo firmalarıyla ilgili bilgiler vereceğim. Eğer daha önce kargo firması tercihi yaptıysanız tüm firmaları okumak yerine sizin kullandığınız kargo şirketini okumanız yeterli olacaktır. Ayrıca kargo firmalarından sonra gönderi takibinin nasıl yapılacağına ilişkin açıklamamı okumayı unutmayın.

1-Çin Posta Takip / China Post

china-post-kargo-takibi

China Post, Çin Devlet teşkilatı içerisinde yer alan bir kargo şirketidir. China Post, her ne kadar Çin merkezli bir kargo firması olsa da uluslararası bir ağa sahiptir ve dünyanın her yerine ürün teslimatı yapabilmektedir.  Ali Ekspres ürerinden verilen siparişlerin %70’e yakını bu Çin Posta şirketi sayesinde müşterilerine ulaştırılır.

 

 

Çin Posta şirketi tarafından sunulan kargo yöntemlerinden birisi olan Ordinary Small Packet Plus, ücretsiz kargo sistemidir. Bu kargo yöntemi ile gelen kargolar “Free Shipping” yöntemiyle ücretsiz olarak gelir. Ordinary Small Packet sadece küçük, hafif, fazla yer kaplamayan ürünler için sunulan bir aliexpress kargo çeşididir.

Bu gönderim türünde kargonun teslimi ortalama 45-50 gün sürmektedir. Ayrıca takipsiz olarak gönderilen bir kargo türü olan Ordinary Small Packet diğer kargo yöntemlerine göre bence biraz daha riskli bir kargo yöntemidir. Bu kargo yöntemi ile ilgili China Post Ordinary Small Packet Plus Kargo Takibi adlı yazımı okuyarak daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Çin posta şirketi tarafından sunulan diğer kargo seçeneği ise; China Post Registered Air Mail olarak adlandırılan kayıtlı hava posta yöntemidir. Bu kargo seçeneğinin en önemli özelliği siparişleri 2-3$ karşılığında teslim etmesidir. Ayrıca takipli bir kargo seçeneği olmasından dolayı Registered Air Mail’de kargo takibi yapmak çok basittir. Kayıtlı Hava posta yolu ile gelen kargoların takibini yapabilmek için aşağıda anlattığım adımları uygulayabileceğiniz gibi üstteki linke yeşil linke tıklayarak Registered Air Mail kargo takibi adlı yazımı okuyarak daha ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz.

2- Yanwen Express

aliexpress-yanwen-kargo-takibi

Ali Ekspres’ten verilen siparişlerde sunulan kargo seçeneklerinden birisi de Yanwen Express tarafından sağlanan Economic Air Mail’dir. Yanwen, aliexpress’in sunduğu ücretsiz kargolar arasında yer alır. Yanwen ile gelen kargoların elinize ulaşma süresi ortalama olarak 33 ile 45 gün arasında değişmektedir. Bu kargo yönteminde aliexpress gönderi takibi yapmak için Yanwen resmi sitesine girerek gerekli alanları doldurmanız yeterlidir. Ayrıca daha detaylı bilgiye ulaşmak için Yanwen Economic Air Mail Kargo Takibi  adlı yazımı okuyabilirsiniz.

3- Turkey Post

aliexpress-turkey-post-kargo-takibi

Size gönül rahatlığıyla önerebileceğim bir kargo firması sorsanız direk Turkey Post diyebilirim. Bugüne kadar bu kargo firması ile getirttiğim hiçbir üründe sorun yaşamadım. Özellikle kargoların 10 gün gibi kısa bir sürede gelmesi bence Turkey Post’u en iyi kargo firması yapıyor. Bu kargo firmasının en önemli bir diğer özelliği ise; Aliexpress sipariş takibi yaptığınız da size en sağlıklı bilgileri vermesidir. Turkey Post ile sipariş verdiğiniz ürünlerin Türkiye’de dağıtımını PTT yaptığı için ürün takibini de PTT sitesi üzerinden yapabiliyorsunuz. Turkey Post sipariş takibi  için ilgili yazımı okumanızı şiddetle öneririm.

4- Hong Kong Post Gönderi Takibi

hongkong-air-mail-kargo-takibi

Hong Kong Post, Ali Ekspres ve Gearbest tarafından uzak doğudan dünyanın her tarafına ürün gönderilmek için kullanılan bir özel kargo firmasıdır. Hong Kong Post ile yapılan kargoların teslimat süresi ortalama olarak 15 gün sürmektedir. Bu kargo yöntemini kullanarak 10$ altı ürünleri ücretsiz olarak getirtebilirsiniz. Hong Kong Post ile getireceğiniz ürünler için size bir aliexpress kargo takip kodu verilir. Bu kod ile kargonuzun nerede olduğunu öğrenebilirsiniz. İlk önce bu siteye giriş yapın. Ardından açılan sayfada takip kodunuzu (tracking number) beyaz bölgeye yapıştırın ve “search” sekmesine tıklayın. Böylelikle sipariş verdiğiniz ürünün kargo takibini rahatça yapabilirsiniz.

5- PostNL Takip

postnl-kargo-takibi

PostNL, Hollanda merkezli bir kargo şirketidir. Ali Ekspres’ten aldığınız ürünler bu kargo firması ile direk Hollanda’ya gönderilir ve ardından Türkiye’ye gelir. PostNL kargo firması ile yapılan ürün gönderimleri ücretsiz yapılmaktadır. Ayrıca eğer Ali Express’ten alınan ürün powerbank tarzı bir elektronik eşya ise; hangi kargo firmasını seçerseniz seçin PostNL ile gönderilecektir. PostNL ile yapılan kargoların teslimat süresi ortalama 50 günü bulabilmektedir.

PostNL kargo takibi yapabilmek için; bu siteye giriş yapın. Ardından “Enter one Barcode” yazan bölgeye Aliexpress kargo takip kodunuzu yazın. Daha sonra “Find” sekmesine tıklayarak aliexpress ürün takip işlemini kolayca tamamlayabilirsiniz.

6- Swiss Post Kargo Takibi

swiss-post-kargo-takibi

Swiss Post, İsviçre merkezli özel kargo şirketidir. Çin’de faaliyet gösteren birçok alışveriş sitesinden alınan ürünlerin Avrupa’ya gönderiminde PostNL ya da Swiss Post sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle Çin’den sipariş verilen bataryalı ürünlerin gönderiminde China Post’un sorun çıkarmasının ardından bu tür ürünlerde Swiss Post kullanılmaya başlandı.

Swiss Post ile gelen kargolar öncelikle İsviçre’ye gider ve ardından dünyaya dağıtımı yapılır. Çin Posta servislerine göre daha hızlı olan Swiss post ile kargo takibi yapmak da oldukça basittir. Öncelikle sipariş verdiğiniz sırada size verilen aliexpress gönderi takip kodunu bir yere kaydedin. Bu siteye giriş yapın. Açılan sitede yönergeleri takip ederek kargonuzun nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

7- SunYou Kargo

sunyou-kargo-takibi

Çin’den sipariş verenlerin tercih ettiği bir diğer kargo seçeneği ise; SunYou Economic Air Mail’dir. Sunyou firması tarafından sunulan bu kargo seçeneği Türk müşteriler tarafından çok sıklıkla kullanılmasa da Uzakdoğu ülkelerinde kullanımı yaygındır. SunYou aracılığıyla Çin’den ürün siparişi verdiyseniz, size bir ürün takip kodu verilecektir. Bu takip kodu ile SunYou sitesine girerek ürününüzün ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz.

 

 

ePacket Kargo Takibi yapmak için bu linke tıklayın EMS Kargo takibi yapmak için bu linke tıklayın

 

Bunlar dışındaki kargo firmaları için aşağıdaki linklerden ilgili yazılarımı okumanızı tavsiye ederim.  Şimdi biz adım adım Aliexpress kargo takip aşamalarına geçebiliriz.

 

Aliexpress Kargo Takip Aşamaları Adım Adım

Aliexpress kargo takibi yapmak aslında sanıldığı kadar zor bir olay değildir. Asıl problem Çin’den ilk defa sipariş veren kullanıcıların; Çin’den alışveriş yapmayı bilmemesi ve ilk zamanlar her şeyin çok karmakarışık gelmesidir. Ben de bu durumu göz önünde bulundurarak sipariş takibi yapmayı tek tek adım adım size anlatmak istiyorum.

Aliexpress Sipariş Takip kodunu almak.

  • Ali Express veya Ali Baba’dan bir ürünün sipariş verdiniz ve ödemesini yaptınız. Ödemesini yaptıktan sonra ortalama olarak bir gün siparişiniz onayda bekleyecektir. Ardından satıcı tarafından siparişiniz onaylanır. Onaylanan siparişimiz “Order List” Türkçesi emir listem olarak adlandırdığımız sekmeye eklenir. Bu siparişe ulaşmak için Order List’e ya da siteyi Türkçe kullanıyorsanız siparişlerim sekmesine tıklamanız gereklidir. Açılan sayfada verdiğiniz siparişin “Track Order” olarak adlandırdığımız bir sekmesi olacaktır. Bu sekmeye tıklayın. Açılan sayfada “Tracking Number” olarak yazan kısımda ki numara sizin aliexpress ürün takip kodunuzdur. Bu takip kodunu bir yerlere kaydetmeyi unutmayın.

Çin Kargo Takibi

  • Değerli okurlarım kargo takip aşamalarının ikinci kısmına geldik. Bu kısımda birçok kargo firması için geçerli bir kuraldan bahsedeceğim. Az önce anlattığım yönergeye uyarak elde ettiğiniz aliexpress sipariş takip numarası ile ancak ürünün Çin devleti içerisindeki kargo takibini yapabiliyorsunuz. Yani kısaca anlatmak gerekirse; aldığınız kod ile siparişinizin kargoya teslim edilip edilmediğini, Çin sınırlarından çıkıp çıkmadığını öğrenebiliyorsunuz. Siparişinizin bu kısımdan sonraki takibini ancak Türkiye sınırları içerisine girdinde PTT kargo takibi ile yapabilirsiniz.
  • Öncelikle sizlere aşağıda vereceğim Aliexpress Tracking Siteleri’nden birinini kullanabilirsiniz ama benim size önerim TRACK17 sitesini kullanmanızdır. Bu siteye giriş yapın. Ardından açılan beyaz bölmeye daha önce satıcıdan almış olduğunuz aliexpress kargo takip numaranızı yapıştırın. Daha sonra “ Takip” tuşuna basarak kargonuzun nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.
  • TRACK17 sitesi üzerinden yapacağınız gönderi takibinde size ürünün Çin sınırları içerisinde ne durumda olduğu bilgisini verecektir. Genellikle kargonuzun taşıma aşamasında olduğu tarzında bir bilgi verecektir. Size burada dikkat etmeniz gereken bir husustan bahsetmek istiyorum. Satıcının size vermiş olduğu ali ekspres gönderi takip barkodu ilk bir hafta çalışmayabilir. Bu durumda endişeye kapılmanıza gerek yoktur. Eğer bir hafta sonra bile size verilen barkod çalışmazsa satıcıyla iletişime geçebilirsiniz.

Tracking Siteleri Listesi

Track17

Track24

Cainiao

TrackingMore

Track – Post

Track-ChinapostE

Kargo Türkiye’ye Geldikten Sonra Ne Yapacağız?

Ptt ile Aliexpress Kargo Takibi

ptt-kargo-takibi

Çin’den sipariş verdiğiniz kargonun Türkiye’ye geldikten sonra gönderi takibi farklı bir yolla yapılmaktadır. Bildiğiniz üzere China Post tarafından gönderilen kargoların tamamı PTT tarafından Türkiye’de dağıtılıyor. Dolayısıyla ürününüz Türkiye’ye geldikten sonra sipariş takibini de PTT sitesi üzerinden yapmanız gereklidir.

İlk olarak PTT sitesine giriş yapın. Açılan sayfada “Barkod Numarası” yazan yere aliexpress gönderi takip kodunuzu yazın. Ardından “Sorgula” butonuna tıklayarak ürününüzün Türkiye’de nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

 

Gönderi Takip Sorunları

Değerli okurlarım bu bölüme kadar size kargo takibi hakkında detaylı bilgiler verdim. Bu bölümde ise; kargo sorgulaması yapan kullanıcıların sıkça karşılaştığı sorunları ele alarak size daha spesifik çözümler sunmak istiyorum

Aliexpress Kargo Takibi Yapamıyorum Sorunu

Çin’den sipariş verdikten sonra kullanıcıların en çok karşılaştığı sorunlardan birisi; kargo takibi yapamıyorum sorunudur. Bu sorunun cevabını vermeden önce sizden ilk olarak bu yazıda belirttiğim adımları tek tek uygulamanızdır. Benim anlattığım adımları tek tek uygulamanıza rağmen halen ürün takibi yapamıyorsanız bunun nedenleri şunlar olabilir;

  1. Satıcının size vermiş olduğu sipariş takip kodu yanlış olabilir. Size verilen kargo numarasının doğru olup olmadığını öğrenebilmek için satıcıyla iletişime geçmelisiniz. Satıcıya sipariş takibi yapamadığını anlatmalısınız ve size yardımcı olmasını istemelisiniz. Özellikle sahtekar satıcılara denk gelirseniz; size sahte kod numaraları vermeleri mümkündür bu nedenle ürün alırken satıcısına dikkat etmeyi unutmayın.
  2. Aliexpress’ten verdiğiniz siparişin kargo takip numarasının aktifleşmesi ortalama 1 hafta sürebilmektedir. Bu nedenle ilk hafta gönderi takibi yapmaya çalışırsanız ve kodun hatalı olduğu uyarısı alırsanız, ilk bir haftanın dolmasını beklemelisiniz.
  3. Aliexpress gönderi takibi yapamamanın diğer bir nedeni de seçtiğiniz kargo yönteminin takipsiz kargo olmasıdır. Takipsiz kargo ile verdiğiniz siparişlerde, ürününüz Çin’den çıktıktan sonra takibi mümkün değildir. Bu nedenle kargo seçimi sırasında kargonun takipli mi, takipsiz mi olduğuna iyice inceleyin. Takipsiz Kargo ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz, bu linke tıkayarak Takipsiz Kargo Takip Etme adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Bu sebeplerden dolayı Ali Ekspres kargo takibi yapamadıysanız ve ürününüz 50 gün geçmesine rağmen size teslim edilmediyse o halde Dispute açmanız gereklidir. Aliexpress Dispute Açma ve Para İadesi Nasıl Alınır adlı yazımı okuyarak paranızı nasıl geri alabileceğinizi detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Aliexpress Kargo Takip Numarası Yok

  • Ali Ekspres’ten verilen siparişlerde eğer takipsiz kargo yöntemlerinden birini seçerseniz bu problemle karşılaşabilirsiniz. Özellikle China Post’un ücretsiz olarak sunduğu kargo yöntemi olan Ordinary Small Packet’de size bir kargo takip numarası verilmeyeceği gibi bazen verilen kargo numaraları da sahte olabilir. Bu problemde karşılaşmamak için; daha güvenilir bir kargo firması seçmenizi öneririm. Eğer halihazırda bu problemle karşılaştıysanız; kargo yönteminizin ne olduğuna bakın. Eğer ürününüz takipsiz kargo ile geliyorsa, 55 gün bekleyin. 55 günün sonunda kargonuz halen teslim edilmemişse para iadesi için Dispute açın.

 

Değerli okurlarım sizin için hazırlamış olduğum rehberin sonuna geldik. Bu rehberde elimden geldiğince her şeye değinmeye çalıştım. İyi alışverişler dilerim….

 

 

 

Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir