AliExpress Ptt Kargo Takibi – Kargo Türkiye’ye Geldikten Sonra Ne Yapılır ?

AliExpress Ptt Kargo Takibi – Kargo Türkiye’ye Geldikten Sonra Ne Yapılır ?

Aliexpress Ptt Kargo Takip

Çin merkezli Aliexpress, Gearbest, Alibaba gibi online alışveriş sitelerinden yapılan alışverişlerde genelikle kargo firması olarak China Post kullanılır. Çin Posta firması tarafından yapılan kargolar “free shipping” şeklinde gönderilir. Her ne kadar Aliexpress Ptt kargo arasında bir anlaşma bulunmasa da Çin’den gelen ürünlerin Türkiye’deki dağıtımı ve gümrük işlemleri Ptt Kargo tarafından gerçekleştirilir. China Post ile Türkiye’ye kadar getirilen ürünler Türkiye gümrüğünde PTT’ye teslim edilir.

Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

Ali Ekspres’ten Ptt gönderi takibi yapabilmek için ilk önce Aliexpress Ptt barkod kodunu bir Word belgesine kaydedin. Ardından Ptt Gönderi sitesine girerek Barkod Numarası adlı kısıma Aliexpress Ptt kargo takip kodunu yapıştırın. Daha sonra “Sorgula” sekmesine tıkladığınızda gönderinizin nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

Tabi Aliexpress Ptt kargo sorgulaması yapabilmeniz için sipariş verdiğiniz ürünün Türkiye sınırları içerisine girmiş olması gerekmektedir. Eğer kargonuz halen Türkiye sınırlarına kargo takibi yapamazsınız. Kargonuz Türkiye sınırları dışarısındayken takip yapmak isterseniz Aliexpress Kargo Takibi Nasıl Yapılır adlı yazımı okuyarak gönderinizin Türkiye sınırlarına girene kadar ki evrede takibini yapabilirsiniz.

aliexpress-türkiyeye-geldikten-sonra

Aliexpress Kargo Türkiye’ye Geldikten Sonra

Değerli okurlarım az önce bahsettiğim gibi Çin’den yola çıkan siparişleriniz Türkiye’ye geldikten sonra, PTT kargo himayesinde gümrük işlemlerine tabi tutulur. Gümrük işlemlerinin ardından dağıtılmak üzere bulunduğunuz ilin Ptt şubesine gönderilir. Siz de kargonuz Türkiye’ye geldikten sonra PTT kargoyu arayarak kargonuzun son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Hatta kargonuzun gümrük işlemleri devam ederken gümrüğe yakın bir yerdeyseniz gidip oradan bizzat teslim dahi alabilirsiniz.

Çin’den Siparişlerde Ptt Kargo Ücreti

Ali Ekspress üzerinden verdiğiniz siparişlerde Aliexpress Hangi Kargo Seçilmeli adlı yazımda da bahsettiğim gibi birçok kargo firmasını kullanarak ürünü Türkiye’ye getirtebilirsiniz. Bu kargo firmalarının bazıları ücretsizken bazıları da ücretli kargo servisleridir. PTT kargo ise, Aliexpress alışveriş sitesi tarafından doğrudan sunulan bir kargo firması olmadığı için ayrıca PTT kargo ücreti ödemenize gerek yoktur. Nitekim ürünü alırken seçtiğiniz kargo firmasına göre yaptığınız ödeme PTT hizmetlerini de kapsamaktadır.

Aliexpress Ptt Gelmedi Sorunu

Değerli dostlarım kargonuz Türkiye’ye geldikten sonra en çok sorulardan biri Aliexpress Ptt gelmedi, kargom nerededir. Bu sorunun cevabını öğrenebilmek için ilk önce kargonuzun Türkiye sınırlarına gelip gelmediğinden emin olun. Eğer ürününüz Türkiye’ye geldiyse Aliexpress Ptt Kargo Takibi yaparak kargonuzun son durumunu öğrenebilirsiniz. Ancak kargo takibi yapmanıza rağmen net bir bilgiye sahip olamadıysanız derhal Ptt müşteri hizmetleri ile iletişime geçin.

Ptt müşteri hizmetleri ile yaptığınız görüşme sonucunca halen bir sonuca ulaşamazsanız,  Aliexpress Kargom Gelmedi adlı yazımı okuyarak yönergeleri takip edebilirsiniz.

Yaptığınız tüm araştırmalara rağmen Aliexpress kargonuz kayıpsa; o halde derhal dispute açarak para iadesi almanızı öneririm. Bu konu hakkında bilgi sahibi değilseniz, Aliexpress Para İadesi Almak ve Dispute Açmak adlı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

 

Beğen  1
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir