Aliexpress Sipariş Limiti Ne Kadardır?

Aliexpress Sipariş Limiti Ne Kadardır?

Elektronik ticarete atılmak isteyen her insanın ya da bu mecraya girmiş insanların en çok uğraştığı konu, satacak ürünleri bulmak zorunda kalmak oluyor. Türkiye’den bir ürün alıp tekrar Türkiye’den satmak işi oldukça zor olduğundan dolayı, bütün satıcılar yurt dışından ucuz şekilde ürünü getirmeye uğraşıyor. Bu ürünler en çok Aliexpress sitesinden alınıyor fakat şöyle bir sorun var ki, her yurt dışı sitelerinde olduğu gibi Aliexpress sitesinde de sipariş limiti oluyor. Herkesin aklında tek soru, aliexpress sipariş limiti ne kadardır? fakat şöyle bir sıkıntı daha var ki, sipariş limitleri dışında, vergi maliyeti gibi konular da karşımıza çıkmaktadır.

Aliexpress Sipariş Limiti Ne Kadardır?

15 Mayıs 2019 tarihinde gelen bir değişiklik ile vergi oranı yükseltildi ve yüzde 20 oranına kadar çıktı. Bu uygulama güncel olarak devam ediyor. Konunu başlığı olarak yurtdışından alışveriş yapma limiti tamamen ortadan kalktı ve sınırsızca alışveriş yapabilirsiniz. Burada aliexpress sipariş limiti ne kadardır? sorumuzun cevabını alabiliyoruz.

Avrupa Birliği ülkelerinden alınan eşyalar veya ürünlerde yaklaşık yüzde 18 vergi oranı var iken, bu oran Avrupa Birliği dışında olan ülkelerden alındığı zaman 20’ye çıkıyor. Aliexpress Çin firması olduğundan ve haliyle Avrupa Birliğine girmesi imkânsız olduğundan aldığınız eşyalarda yüzde 20 vergi oranı eklenecektir.

Vergi Hesaplaması Nasıl Yapılmaktadır?

Örnek vermek gerekirse, Aliexpress üzerinden yaklaşık fiyatı 20 doları aşmayan bir ürün aldınız diyelim. Bu ürün Çin’den çıkıp Türkiye’ye geldiği zaman gümrükten geçmesi gerekiyor. Gümrükten geçtiği zaman size Avrupa Birliği ülkesi olmayan Çin’den geldiği için yaklaşık olarak yüzde 20 oranın bir ek maliyet yani vergi ortaya çıkacaktır ki, bu oran Avrupa Birliği ülkelerinde 18 olarak gözükmektedir. Bu vergiden sonra ürün size 24 dolara gelmiş olacak ve bunun daha da üstüne gümrüğe sunma bedeli altında 4 ya da 5 TL olmak üzere ek bir ücret ödemeniz istenecek.

Eskiden Sistem Nasıldı?

Eskiden bildiğiniz gibi ürünler için vergi sistemi 22 Euro’ya kadar geçerli olmuyordu. Yani 5 Euro değerinde bir ürün aldığınız taktirde sadece 5 Euro ödüyordunuz. 22 Euro’dan sonra klasik olarak vergi sistemi devreye giriyor.

Satıcıların Ne Yapması Gerekiyor?

Türkiye’de olup da Çin’den sipariş veren satıcılar bu son çıkan vergilerden dolayı çok zor durumda kalmışlardır. Çünkü eskiden 1 Euro değerinde bir ürün alsanız sadece onun fiyatını ödüyordunuz fakat şimdi 1 Euro değerinde bir ürün almaya kalktığınızda hem ek olarak yüzde 20 vergi öderken hem de gümrüğe sunma bedeli altında en az 4 en fazla da 5 TL değerinde bir bedel ödemeniz gerekiyor. Bu yüzden artık bu işler eskisi gibi kâr getirmiyor.

İşine Devam Etmek İsteyen Satıcılar Hangi Yolları İzlemeli?

Bu kadar olaya daha rağmen hala gelir kaldırabilen ve işlerine devam eden satıcılar bulunuyor. Bu satıcıların bazı izlediği yollar var. Öncelikle her ülkenin bir gümrük politikası oluyor ve bu ülkemizde de diğer ülkelerden farklı olsa da işliyor. Türkiye’ye girişi yasaklı olan bir sürü eşyalar var ki eğer bunları aldığınız taktirde size hiçbir zaman gelmeyecek bir ürün bekliyor olabilirsiniz. O yüzden bu ürünlerin listesini iyi okuyup, dikkatli sipariş vermeniz gerekmektedir.

Ticari ve Bireysel Ürün Almanın Farkları?

Bu şekilde eğer kendinize güveniyorsanız zararına olsa bile yüksek miktarda satışlar yaparak Aliexpress ile iş birliği içerisinde olabilirsiniz. Bunları ayrı olarak araştırmanız gerektiğinden dolayı fazla detayına giremiyorum çünkü Aliexpress’in sistemi her zaman değişmektedir.

Diğer Yurtdışı Sitelerinde Gümrük Vergisi Değişiyor mu?

Diğer çoğu siteler de ABD menşei olduğunda dolayı onlarda da yüzde 20 gibi ek bir vergi oranı var. Yani diğer sitelerden alış yapsanız bile size ürünler daha ucuza gelmiş olmayacak.

Hangi Ürünler Yasaklı?

Sadece Aliexpress’e özgü değil, diğer yurt dışı alışverişlerinizde de ülkeye sokacağınız ürüne oldukça dikkat etmek gerekiyor. Bazı olaylarda ürünler gümrükte takılı kalırken, bazen de tekrar iadesi gerçekleşiyor.

  • Para
  • Canlı hayvanların alınması
  • Heykel ve antika gibi değerli eserler
  • Cep telefonları
  • Uyuşturucular
  • Patlama ihtimali olan ürünler
  • Benzin, toprak ve gübre
  • Kozmetik ürünlerin alınması yasak ki parfüm bunların arasında en çok dikkat çeken
  • Sporcuların kullanmış olduğu ürünler (protein tozu vs.) fakat bu ürünleri eğer milli sporcuysanız veya doktordan izniniz varsa sipariş edebilir ve gümrükten geçirebilirsiniz.

Aliexpress Gümrük Vergisini Nasıl Öderiz?

En başta gümrük vergisi kesinlikle ödenmesi gereken bir vergi değildir fakat eğer bir ürünün gümrük vergisi var ise ve siz ödemek istemiyorsanız o ürün tekrar iade edilir ve paranız geri sizin hesabınıza yatar. Başında bahsettiğimiz gibi Avrupa Birliği ülkesinden ürün geliyor ise 18%, eğer Avrupa Birliği dışından bir ülkeden geliyor ise de 20% vergi ödenmelidir. Bunların dışında ürünlerin boy, ağırlık gibi özellikleri de önemlidir. Son zamanlarda kargo evinize geldiği zaman kargoyu getiren kişi size vergi ücretini bildiriyor ve ona elden ödeme yapıyorsunuz.

Son olaraktan eğer bir ürün almak istiyor ve çok pahalı olduğunu düşünüyorsanız, satıcı ile iletişime geçebilirsiniz. Aliexpress gibi sitelerde satıcılarla iletişime geçmek çok kolaydır fakat burada ortaya güven meselesi girmektedir. Örneğin ürün 20 kg ve 700 dolar civarında.

Bu ürüne kesinlikle daha yüksek bir miktarda vergi oranı geleceği kesin olduğundan, satıcı ile iletişime geçip, kutunun üzerine kilosunu ve fiyatını daha düşük yazmasını isteyebilirsiniz. Burada satıcı doğru şekilde yapsa bile gümrük çalışanları şüphelenip kutuyu açabilirler ve gerçek sonuçla karşılaşabilirler. Bu yüzden yeni düzenleme gelmediği sürece Aliexpress’ten alışveriş yapmak çok zor ve sıkıntılı bir süreç.

Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir