Aliexpress Ürün Gelmedi Ne Yapmalıyım 2018 – Aliexpress Siparişim Gelmedi 2018

Aliexpress Ürün Gelmedi Ne Yapmalıyım 2018 – Aliexpress Siparişim Gelmedi 2018

Aliexpress Ürün Gelmedi Ne Yapmalıyım 2018

Merhaba değerli okurlarım bildiğiniz üzere AliExpress, global olarak hizmet veren bir alışveriş sitesidir. Son zamanlarda da Türkiye’deki alışveriş severler tarafından çok fazla tercih ediliyor. Son açıklanan rakamlara göre Aliexpress Türkçe sitesinden ayda 1.5 milyon sipariş veriliyor. Bu kadar yoğunlukta alışverişin olduğu bir sistem aslında kusursuza yakın işliyor. Ancak buna rağmen sipariş veren Türk kullanıcılarının %4’ü siparişlerini teslim alamıyor. Bu nedenle Aliexpress ürün gelmedi, Aliexpress siparişim gelmedi ne yapmalıyım tarzında sorular çok fazla sorulmaya başladı. Ben de sizin için bir rehber hazırlamaya karar verdim.

 

Aliexpress Siparişim Gelmedi Neden?

 

Eğer siz de AliExpress siparişim gelmedi diyorsanız muhtemelen sipariş bilgilerini girerken aşağıdaki hususlarda yanlışlık yapmış olabilirsiniz;

 

Adres Hatalı Olabilir

 

 • Adresinizi Aliexpress’e doğru bir şekilde yazmamış olabilirsiniz. Bu sebeple kargonuz başka bir yere gönderilmiş olabilir. Bu sorunla karşılaşmamak için adresinizi Ali Ekspres kriterlerine göre düzenlemeniz gereklidir. Bunun için Aliexpress Adres Yazma adlı yazımı okuyabilir ve adresinizi güncelleyebilirsiniz.

 

Siparişiniz Gümrüğe Takılmış Olabilir

 

 • Aliexpress kargom gelmedi diyenlerin %30’u alışveriş yaparken gümrük limitine dikkat etmez. Nitekim sipariş verdikleri ürünler gümrüğe takıldığı için onlara süresinde teslim edilmez. Eğer siz de süresi içinde kargonuza ulaşamadıysanız güncel gümrük limitlerini kontrol etmelisiniz. Sipariş verdiğiniz ürün alışveriş limitini aşmışsa gümrüğe takılmış olabilir.

 

Gümrük limitinin ne olduğunu ve kaç dolar olduğunu merak ediyorsanız Aliexpress Gümrük Vergisi adlı yazımı okuyarak gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

 

Özel Günde Sipariş Vermiş Olabilirsiniz

 • Kargonuzun zamanında elinize ulaşmamış olmasının diğer bir nedeni; siparişi özel günde vermiş olmanız olabilir. Eğer Çin Devleti için resmi veya kutsal bir günde sipariş verdiyseniz kargonuzun yola çıkması gecikebileceği için teslimat süresinin uzaması sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

 

Ürün Kargoya Verilmemiş Olabilir

 

 • Geçenlerde bir okuyucum, Aliexpress ürün gelmedi ne yapabilirim? diye bir soru göndermişti. Ardından onun siparişinin nerede ve hangi aşamada olduğunu kontrol ettik. Kontrol sırasında aldığı ürünün satıcı tarafından kargoya verilmediğini tespit ettik. Bu okuyucumun başına geldiği gibi ürününüz kargoya verilmemiş olabilir.

 

 • Ürününüzün kargoya verilip verilmediğini tespit edebilmek için kargo takibi yapmanız gereklidir. Satıcı tarafından size verilen takip kodu ile, ürün takibi yaptığınız da kargonuzun nerede ve nasıl olduğu hakkında bilgi alabilirsiniz. Eğer satıcının verdiği kargo numarası çalışmıyorsa, o halde ürününüz kargoya verilmemiş olabilir.

 

 • Böyle bir durumla karşılaştığınız da hemen satıcıya Ali Ekspres ürünüm gelmedi diye bir mesaj atın. Satıcı size birkaç gün içinde cevap verecektir. Satıcı probleminizi çözmeye yanaşmaz ise; paranızı iade alabilirsiniz.

 

Değerli okurlarım paranızı iade almanın yolunu Aliexpress Dispute Açma adlı yazımda anlattım. Ayrıca kargo takibi yapmayı da bilmiyorsanız Aliexpress Kargo Takibi adlı yazıma göz gezdirebilirsiniz.

 

Yasaklı Ürün

 • Aliexpress’ten verdiğiniz sipariş Türkiye’ye girişi yasaklı bir ürün ise; satıcıya iade edilmek üzere geri gönderilmiş olabilir.

 

Değerli okurlarım ali ekspres siparişim gelmedi sorunun çözümü için ilk olarak ürünün neden gelmemiş olduğunu tespit etmeniz gereklidir. Yukarıda 5 maddede saydığım üzere ürünün gelmeme nedenleri bunlar olabilir. Siz kargonuzun neden gelmediğini tespit ettikten sonra çözüm aşamasına geçebilirsiniz.

.

 

Aliexpress Kargom Gelmedi Sorunsalı

 

Değerli alışveriş sever okurlarım, az önce anlattığım gibi kargonuzun neden elinize gelmediğini tespit edin. Ardından aşağıdaki üç seçenekten birini tercih ederek hareket edebilirsiniz.

 

Üründen Vazgeç, Feedback Ver

 

 • AliExpress ürün gelmedi ise; ilk olarak yapabileceğiniz şey size ürünü satan satıcıya direk olumsuz Feedback (geri bildirim) vermektir. Bu sayede satıcının değerlendirme puanlarını düşürebilirsiniz. En azından siz paranızı kurtaramasanız bile sizden sonra o satıcıdan alışveriş yapacak kimseleri uyarmış olursunuz. Bu sayede diğer müşterilerin sizin durumunuza düşmesini engellemiş olursunuz.
 • Yalnız burada verdiğiniz geri bildirimde mutlaka AliExpress kargom gelmedi, AliExpress siparişim gelmedi şeklinde cümlelere Türkçe hatta İngilizce biliyorsanız İngilizce olarak yer veriniz. Bu şekilde artık sizden sonra satıcının geri bildirimlerini okuyanlar o satıcıdan alışveriş yapmaktan kaçınacaktır.

Geri Bildirim Yaparak Ürünü İste

 

 • AliExpress’ten verdiğiniz siparişlerin elinize ulaşmaması halinde satıcı ile iletişime geçin. Satıcıya, kargonuzun gelmediği ve bu nedenle kendisine olumsuz geri bildirim vereceğiniz hakkında bir mesaj yazın.
 • Duruma göre satıcılar bu mesajdan sonra para iadesi yapabilmektedir. Özellikle değerlendirme puanı 4’ün üzerinde olan satıcılar size genellikle para iadesi yapacaktır. En kötü olasılık da satıcı size ürünü göndermeyi teklif edecektir.

 

Para İadesi Alın

 

 • Aliexpress ürün gelmedi ne yapabilirim sorusunun bence asıl cevabı bu yöntemdir. Bu yöntem biraz uzun ve yorucu bir seçenektir fakat kesin olarak paranızı alabilirsiniz.
 • Bu yöntemi kullanabilmeniz için aldığınız ürünün satıcı garantili olması gereklidir. Eğer satıcı garantili olarak yola çıkan bir ürün yolda size teslim edilmeden kaybolsa dahi satıcı size para iadesi yapar. Refund olarak adlandırdığımız bu yöntemde paranızı geri almanız neredeyse kesindir.

 

 

Değerli okurlarım bu rehberde Aliexpress ürünüm gelmedi ne yapabilirim sorusunun cevabını sizler için bulmaya çalıştık. Eğer hiç bu durumlarla uğraşmak istemiyorsanız ve sorunsuz bir alışveriş yapmak isterseniz Aliexpress Alışveriş Yapmak adlı rehberimi okuyarak nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

 

 

 

 

Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir