Aliexpress’in Avantajları Nelerdir?

Aliexpress’in Avantajları Nelerdir?

Tüketicilerin sıklıkla tercih ettiği bir platformdur. Platformu yeni kullanacak olan tüketiciler platformla ilgili pek çok hususu merak etmektedir. Aliexpress ile ilgili en çok sorulan sorulardan bir tanesi de aliexpress’in avantajları nelerdir? sorusu olmaktadır. Ancak, bu bilgilere geçilmeden önce Aliexpress hakkında bilinmesi gereken birkaç noktaya da değinilmesi gerekir.

Aliexpress Nedir?

Aliexpress, 2010 yılında kurulmuş bir platformdur. Çin’deki üretici ve KOBİ’ler üzerinden alış veriş yapılmasına olanak sağlayan Alibaba grubu tarafından kurulmuş bir e-ticaret platformudur. Avrupa başta olmak üzere Rusya ve diğer ülkelerde bulunan satıcılar bu platforma üye olurlar. Bu platform aracılığı ile ticaret yapmalarına olanak sağlanmış olur. Aynı zamanda Türk Şirketleri de bu platform üzerinden satıcı olarak satış yapmaktadır.

Aliexpress’in Sağladığı Avantajlar

Aliexpress’in tanımından da anlaşılabileceği gibi satıcılara geniş olanaklar sunan bir platform olarak hizmet vermektedir. Sağladığı avantajlar ile öne çıkmayı başarmıştır.

 • Uygun fiyatlar ile kolay ulaşılabilen lojistik çözümler bulma şansı elde edilir.
 • Sürekli ve düzenli bir şekilde pazarlama desteği sunar. Aynı zamanda verilen desteklerin verimli ve kaliteli olması da üyeler açısından son derece avantajlıdır.
 • Kullanışlı bir şekilde raporlama olanakları sunulur.
 • İki yüzün üzerinde ülkeye erişim imkanı sağlanır. Elbette buna bağlı olarak yüz elli milyonun üzerinde alıcıya erişim mümkün olur. Bu da satıcıların çok daha geniş bir alıcı kitlesine ulaşmalarını sağlar.
 • E-ticaret servisleri için destek sağlar.

Sağladığı olanaklar ve desteklerle her üye için avantaj sağlamaktadır.

Aliexpress’de Satıcı Olabilmek için Gereken Şartlar

Aliexpress üyeliği için bir şirket sahibi olunması gerekir. Satıcı profilinde ticari faaliyet yapılabilmesi için Anonim, Şahıs ya da Limited şirket tipinde bir kuruluşun varlığı gereklidir. Aynı zamanda söz konusu şirketin Vergi Kimlik Numarası da kesinlikle olması gerekenler arasındadır.

Aliexpress Satıcısı Olmak için Başvuru

Başvuru adımları şöyledir;

 • https://login.aliexpress.com/newseller.htm linkine tıklanmalıdır.
 • Daha sonra kayıt formunun doldurulması gerekir.
 • Kayıt formu eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.
 • Bu forma tüm şirket bilgileri girilir. Bunun yanı sıra; şirkete ait dökümanlar da istenmektedir.
 • Kayıt formu doldurulduktan sonra gönderilir.
 • Şirket, kayıt formunu incelemeye tabi tutar ve gerekli olan kontrolleri yapar.

Yaklaşık olarak iki üç iş günü içinde formu dolduran kişiye geri dönüş yaparak sonucu bildirir.

Aliexpress Kayıt için İstenen Evraklar

Aliexpress kayıt için yukarıda da belirtildiği üzere bazı dökümanlar istenmektedir.

 • Vergi Levhası
 • Faaliyet Belgesi
 • İmza Sirküleri
 • Ticaret Sicil Gazetesi

Bu evrakların hepsinin teslim edilmesi gerekir. Bir tanesinin bile eksik olması durumunda işlem sekteye uğrayabilir.

Aliexpress Kayıt Ücreti

En sık sorulan sorulardan biri ücretle ilgilidir. Aliexpress kayıt için her hangi bir kayıt bedeli söz konusu değildir. Ancak; komisyon alınmaktadır. Şirketin yalnızca satarak elde ettiği bedelin satış tutarı üzerinden bir komisyon oranı alır. Sistem bu şekilde işler.

Aliexpress üzerinden Satış Yapmak

Kayıt işlemi bittikten sonra şirketler Aliexpress Satıcı Rehberi bölümünü kullanmalıdır. Bu rehber, şirketleri satışlar konusunda her detay için yönlendirmektedir. Bu rehber sayesinde hızlı ve kolay bir şekilde satışa başlanması mümkün.

Aliexpress Para Birimi

Aliexpress ticaret formu, Amerikan Doları ( USD ),tabanında çalışır. Diğer bir deyişle; şirketler satış fiyatlarını ve aynı zamanda ek maliyetlerini düşünmelidir. Bunlar göz önüne alınarak bir satış fiyatının belirlenmesi gerekir.

Aliexpress Ürün Tahsilatı

Şirketlerin sattıkları ürünlerin tahsilatları, ödeme sistemleri aracılığı ile yapılır. Yani, tahsilat işlemleri Aliexpress tarafından gerçekleştirilir. Dolayısıyla, tahsilat işlemleri için şirketin yapabileceği bir işlem ya da atması gereken bir adım söz konusu değildir.

Aliexpress’in Ödeme Şekli ve Zamanı

Satılan ürün, alıcı tarafından teslim alınır. Kabul edildiğine dair bilgi alıcı tarafından sistemde işaretlenir ya da otomatik bir şekilde kabul işleminin ardından on dördüncü günde geri ödeme otomatik olarak gerçekleşir.

Ödeme şekli ise IBAN numarası aracılığı ile yapılmaktadır. Şirketler kayıt işlemleri sırasında IBAN numaraları bilgisini de paylaşırlar. Bu numara üzerinden ödemeler yapılır. Bu noktada önemli bir hususun da belirtilmesi gerekmektedir. Bu numaranın tercihen bir USD Hesabı olması önerilmektedir.

Alipress Müşteri Desteği

Aliexpress’e kayıt olan şirketleri yakından ilgilendiren konulardan bir tanesi de müşteri hizmetleridir. Aliexpress, müşteri desteği konusunda da son derece başarılı bir e-ticaret platformudur.

Haftanın altı günü müşteri desteği verilir. Pazar günleri destek sağlanmamaktadır. Haftanın altı günü sabah saat dokuz ile akşam saat altı saatleri arasında her konuda bilgi alınabilir. Müşteri temsilcileri, şirketlere her konuda verimli ve etkin hizmet sağlarlar. Aynı zamanda desteğin Türkçe olarak verildiğini de belirtmek gerek.

Aliexpress Üzerinden Ne Satılabilir?

Genel olarak her türlü mal satışı gerçekleşebilir. Ancak; satışı yapılamayacak gıda türünde ürünler de söz konusudur. Bununla beraber, satışı yasal olmayan ürünlerin de bilinmesi gerekir. Zira, bunların hiç birinin bu platform üzerinden satılması mümkün değildir.

Aliexpress Alınan Siparişlerin Yurtdışı Gönderimleri

Çalışılmak istenen lojistik şirketi, şirket tarafından belirlenebilmektedir. Öncelikli olarak gerekli olan gönderim şablonları oluşturulmalıdır. Aliexpress Satıcı Rehberi gönderim şablonlarının oluşturulması için atılması gereken adımla konusunda şirketlere destek vermektedir.

İkinci adım ise fiyatların incelenmesidir. Aliexpress ile çalışmakta olan uluslar arası gönderim şirketlerinin ülke bazındaki fiyatlarına göz atılmalı ve konu hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Bu ve bunun gibi bilgiler Aliexpress Satıcı Rehberinde ayrıntılarıyla yer almaktadır.

Aliexpress Ürünlerin Yurtdışında Görüntülenme Dili

Şirketler için ürünlerin yurtdışında hangi dilde görünecekleri ayrı bir neme sahiptir. Aliexpress, bu konuda da ayrı bir avantaj sağlamaktadır. Ürünler, alıcının bulunduğu coğrafi lokasyona göre alıcının dilinde görüntülenmektedir. Aliexpress, yapmış olduğu teknolojik otomasyonla bunu sağlamıştır.

Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir