China Post Ordinary Small Packet Plus Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

China Post Ordinary Small Packet Plus Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

China Post Ordinary Small Packet Plus Nedir? Ne Demektir?

Aliexpress alışveriş sitesi üzerinden aldığınız 10$ altı, hafif, küçük boyutlu ürünler için China Post şirketinin sunmuş olduğu China Post Ordinary Small Packet Plus kargo yöntemini kullanabilirsiniz. China Post, Çin Devlet Teşkilatının içerisinde yer alan bir kargo şirketidir.

Bu yöntem Türkiye’de çin post olağan küçük paket artı olarak adlandırılmaktadır. Bu kargo yöntemi ile kargonun gelmesi 30 ile 60 gün arasında sürecektir. Eğer aldığınız ürün Çin’in kırsal bölgesinde yer alıyorsa ürünü elinize geçmesi 90 günleri bulabilir.

China Post Ordinary Small Packet Plus kargo yöntemi Aliexpress’ten yaptığınız tüm alışverişler için sunulmaktadır. Eğer Çin’den sipariş verdiğiniz ürün, ucuz ve hafif, küçük boyutlu bir ürünse bu kargo yöntemini kullanmanızı tavsiye ederim. Eğer getirteceğiniz ürün bir tık daha pahalı ve sizin için gerçekten önem atfediyorsa çok beklemek istemiyorum diyorsanız 2-3$ ek ücret ödeyerek China Post Registered Air Mail Kargo yöntemini kullanabilirsiniz.

Eğer benim kargom daha güvenli ve hızlı gelsin diyorsanız, China Post Registered Air Mail Kargo Takibi Nasıl Yapılır? adlı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

China Post Ordinary Small Packet Plus Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

Aliexpress’ten aldığınız ürünlerin nerede olduğunu ve ne kadar zaman içerisinde size teslim edileceğini China Post Ordinary Small Packet Plus kargo takibi ile öğrenebilirsiniz.

Aslında Small Packet ile yapılan kargolara bir nevi Takipsiz Kargo’da diyebiliriz. Daha öncede bahsettiğim gibi zaten bu yöntem hafif, ucuz ve küçük boyutlu ürünler için kullanıldığı için takibi çok fazla yapılamamaktadır. Her ne kadar diğer kargo yöntemlerine göre takip olanağı daha az da olsa China Post Ordinary Small Packet Plus kargo takibi yapılabilmektedir.

Kargo takibi yapabilmeniz için China Post Ordinary Small Packet Plus Tracking Number (Kargo Takip Numarası) olarak adlandırılan koda ihtiyacınız var. Bu kodu bazen satıcılar vermeyebilir. Siz satıcıya mesaj atarak ürününüzü gönderdiği kargonun, kargo takip numarasını öğrenebilirsiniz.

Aliexpress üzerinden aldığınız ürününü satıcısı çok güvenilir biri olmadığı taktirde size sahte kargo numaraları verebilir, ürününüzün elinize geçmesi gecikebileceği gibi sipariş verdiğiniz ürün hiç elinize bile ulaşmayabilir o halde Aliexpress Para İadesi Almak ve Dispute Açmak adlı yazımı okuyarak paranızı nasıl geri alabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Ayrıca güvenilir bir satıcı bulmak ve sağlam bir ürün seçebilmek için Aliexpress’ten Alışveriş Yapmak adlı yazımı da okuyabilirsiniz.

china-post-ordinary-kargo-takip

China Post Ordinary Small Packet Plus Tracking Number Nedir?

Aliexpress üzerinden yaptığınız alışverişi bu kargo yöntemini kullanarak yapmanız halinde satıcı tarafından size China Post Ordinary Small Packet Plus Tracking Number adlı bir takip kodu verilecektir. Satıcı tarafından size bu takip kodu verilmezse satıcıya mesaj atabilirsiniz. Eğer satıcı size Tracking Number yani takip kodunu vermemesi halinde dispute açacağınızı ve paranızı iade alacağınızı belirtirseniz muhtemelen satıcı size en kısa sürede Tracking Number kodunu verecektir.

 

China Post Ordinary Small Packet Plus Kargom Nerede?

Sipariş verdiğiniz ürünün Tracking Number olarak adlandırdığımız takip kodunu satıcıdan aldıktan sonra ürününüzün nerede olduğunu öğrenebilirsiniz. Bunun için bu linke tıklayın. Açılan sayfada China Post Ordinary Small Packet Plus Kargo Takibi yapmak için “Track” adlı yazının yanındaki yere “Tracking Number” takip kodunu yapıştırın.  “Track” butonuna basarak kargonuzun nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

Yukarıda linkini verdiğim siteden ürününüz Türkiye’ye gelmeden önce nerede olduğunu öğrenebilirsiniz. Kargonuz Türkiye sınırlarından girdikten sonra PTT yurtdışı sitesine girerek takip kodunuz ile sorgulama yapın. Böylelikle Çin’den getirttiğiniz ürünün nerede olduğunu tespit edebilirsiniz. Ayrıca Türkiye sınırları içerisinde  PTT Kargo Takibi yapabilmeniz için size verilen takip kodunun Ptt’den takibinin mümkün olması gerekmektedir.

Değerli alışveriş severler dikkat etmeniz gereken bir husus daha var. Aliexpress’ten bu yöntemle aldığınız ürünler genellikle evinizdeki kargo kutusuna ya da apartmanda oturuyorsanız apartmandaki ortak kargo noktasına bırakılır. Aliexpress’ten Çin Post Olağan Küçük Paket Artı Takip yöntemi ile getirttiğiniz ürünlerin elinize teslim edilmesi gibi bir zorunluluk yoktur. Mutlaka kargo kutunuzu ve ortak kargo noktasını kontrol etmeyi unutmayınız.

china-post-ordinary-small-packet-plus-güvenilir-mi

China Post Ordinary Small Packet Plus Güvenilir Mi?

Aliexpress, Alibaba gibi Çin alışveriş siteleri üzerinden yaptığınız alışverişlerinizi China Post’u kullanmanız halinde, %90 ihtimalle bir sorun yaşamayacaksınız. Çin Devlet’inin bir kuruluşu olan China Post tarafından dağıtılan bu kargolar devlet garantisinde olduğu için güvenilir bir kargo yöntemidir. Fakat her ihtimalde daha ucuz ürünlere yönelen bu kargo yönteminde ürünlerinizin kaybolması mümkün olabiliyor. Bu nedenle daha güvenli bir yol olan ve yine China Post tarafından sağlanan China Post Registered Air Mail kargo yöntemini de tercih edebilirsiniz.

 

Değerli okurlarım sizin için China Post Ordinary Small Packet Plus Kargo Takibi’nin nasıl yapılacağını ayrıntılı şekilde anlatmaya çalıştım. Eğer daha fazla bilgi almak ve diğer kargo takip yöntemlerini öğrenmek istiyorsanız Aliexpress Kargo Takibi Nasıl Yapılır? adlı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

 

 

Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir