Aliexpress Dispute Açma ve Para İadesi Nasıl Alınır?

Aliexpress Dispute Açma ve Para İadesi Nasıl Alınır?

 

Aliexpress Para İadesi İsteme

Ali Baba Grubun perakende satış zinciri olarak bildiğimiz Ali Ekspres, müşterilerin güvenli bir alışveriş yapmaları için birçok güvenlik önlemi almıştır. Nitekim Aliexpress para iadesi alma özelliği de müşterilerin memnun olmadıkları ürünler için ücret iadesi isteyebilmesini sağlayan bir hizmettir. Ali Ekspres para iadesi özelliği sayesinde; müşterilere teslimatı yapılmayan ürünler ile müşteriye teslim edilen fakat bozuk, hatalı, hileli olup da bekleneni karşılamayan ürünler için müşterinin ödediği ücretin geri iadesi yapılabiliyor.

Ali Express para iadesi isteyebilmek için genel olarak iki seçeneğimiz var diyebiliriz. Birincisi sipariş verdiğiniz ürün daha kargoya verilmeden önce onay aşamasındayken paranızı geri iade alabilirsiniz. İkincisi ise; az önce bahsettiğim gibi siparişinizin teslim süresi dolduktan sonra ya da ürününüzü teslim aldıktan sonra ücret iadesi isteyebilirsiniz.

Siz hangi aşamada olursanız olun eğer para iadesi almak istiyorsanız yapmanız gereken şey dispute açmak olacaktır.

Aliexpress Dispute Açma

Ali Ekspres, bir online alışveriş sitesi olması nedeniyle bazı doğal riskleri de bünyesinde barındırıyor. Bu riskler arasında; aldığımız ürünlerin internette gördüğümüzden çok farklı olması yahut satıcının bahsettiği özelliklerin ürün de bulunmaması, satıcının ürünü bize göndermemesi gibi riskler yer alıyor. Biz ise; daha ürünü sipariş verirken ürünün ücretini kargo masraflarını peşin olarak ödemiş oluyoruz. İşte tam olarak böyle bir durumla karşı karşıya kaldığımızda yardımımıza aliexpress dispute açma özelliği yetişiyor.

Bu özelliği Türkçe olarak nitelendirmek gerekirse; açık anlaşmazlık olarak adlandırabiliriz. Bu özellik sayesinde süresi içinde size teslim edilmeyen ürünlerin ve yahut teslim edilip de istediğiniz gibi çıkmayan ürünlerin para iadesini alabiliyorsunuz.

Açık anlaşmazlık yani “Open Dispute” açtığınız zaman o siparişinizle ilgili olarak Ali Ekspres hakem heyeti tarafından bir karar veriliyor. Dispute açarken elimizdeki tüm belgeleri bu hakem heyetine gönderiyoruz. Böylece gönderdiğimiz deliller ile bir karara varan hakem heyeti, satıcının para iadesi yapıp yapmamasına karar veriyor.

Dispute Ne Zaman Açılır?

Açık anlaşmazlık yöntemine başvurabilmeniz için Ali Express size belli bir süre verir. Bu süreye aliexpress koruma süresi denir. Koruma süresi genelde 60 gün gibi bir süre olur ve bu sürenin bitimine kadar dispute açmanız gereklidir. Aksi halde “dispute açma” hakkınızı kaybedersiniz.

Koruma süresinin kaç gün olduğunu öğrenmek için siteye giriş yapın. Ardından “Order List” kısmına tıklayın. Açılan sayfada siparişleriniz gözükecektir. Siparişinizin “View Detail” kısmına tıklayarak ali ekspres koruma süresini öğrenebilirsiniz.

Bu hakkınızı kullanmadan önce Aliexpress Kargo Takibi Nasıl Yapılır adlı yazımı okuyarak ilk önce kargonuzun ortalama kaç günde geleceğini öğrenin. Ardından kargonuzun ortalama gelme süresi dolunca AliExpress’ten para iadesi almak için dispute açabilirsiniz.

Dispute Sürecinden Önce Yapılması Gerekenler

 1. Dispute süreci aslında yorucu ve uzun bir süreçtir. Bu nedenle “open dispute” seçeneğini kullanmadan önce bence yapmanız gereken birkaç işlem daha vardır. İlk olarak sipariş verdiğiniz ürünün size teslim edilip edilmemesine göre yapabileceklerinizi ikiye ayırarak gidelim.
 2. Aliexpress’ten sipariş verdiğiniz ürün eğer süresi içinde size teslim edilmediyse; öncelikle satıcıyla iletişime geçmeyi deneyin. Satıcıya ürünün size teslim edilmediğine ve siparişin ne durumda olduğunu merek ettiğinize dair bir mesaj atın. Satıcı size olumlu ya da olumsuz bir dönüş yapacaktır. Eğer satıcının dönüşü olumsuz ise; para iadesi yapmasını isteyin. Para iadesi yapmaz ise; dispute açacağınızı belirtin. Büyük olasılıkla eksi değerlendirme puanı almak istemeyen satıcılar size ödediğiniz parayı iade edecektir.
 3. Diğer durumda ise; kargo size teslim edildi fakat beklediğiniz ürün ile gelen ürün arasında fark var. Bu durumda yine satıcı ile iletişime geçerek size ya para iadesi yapmasını aksi halde ona eksi puan vereceğinizi söyleyin. Büyük olasılıkla size para iadesi yapacaktır.
 4. Bu dediğim şekilde satıcı ile iletişime geçtiniz fakat satıcı size olumlu bir dönüşte bulunmadı veyahut para iadesi teklifinizi reddetti. O halde artık aliexpress dispute açma işlemine geçebilirsiniz.

 

Aliexpress Dispute Açma Adım Adım

 • Değerli okurlarım aliexpress dispute açmak için öncelikle bu linke tıklayın ve üye girişi yapın. Alt resimde gördüğünüz gibi siparişlerim sekmesinden “my order” kısmına tıklayın.

dispute-nasıl-acilir

 

 • “My Order” sekmesine tıkladıktan sonra siparişlerinizin olduğu bir sayfa açılacaktır. Aşağıda görselde göreceğiniz üzere sipariş verdiğiniz ürünün yanında birtakım seçenekler çıkacaktır. Bu seçeneklerden 1 ile işaretlediğim yer dispute açmak için kullanacağınız butondur. 2 ile işaretlediğim yer ise; para iadesi istemek için satıcı ile iletişime geçebileceğiniz butondur.

aliexpress-dispute-açmak

 • Tabi ki daha önce satıcı ile iletişime geçtiğimiz için artık Open Dispute seçeneğine tıklıyoruz. Açılan sayfada karşınıza birkaç tane soru çıkacaktır. Bu sorulardan birincisinde kargonun bize teslim edilip edilmediğini soruyorlar. Aşağıdaki görseldeki gibi eğer kargonuz gelmediyse “No” seçeneğini seçin eğer kargonuz size teslim edildiyse “yes” seçeneğini seçin. “No” seçeneğini seçtiğimiz zaman bize ekstradan kargonun size neden ulaşmadığını soruyor.

 

aliexpress-dispute-acmak-2018

 • İkinci kısımda satıcıdan ne kadar para iadesi almak istediğimizi soruluyorlar. Bu kısımda eğer sipariş elimize hiç ulaşmamışsa “ Full Refund” seçeneğini seçiyoruz. Eğer kargo bize teslim edilmesine rağmen hatalı ya da yanlış ürün ise; iadesini istediğimiz para miktarını “Partial refund – amount requested: USD$” adlı kısıma yazıyoruz.

aliexpress-para-iadesi-isteme

 • Bu sorunun hemen altındaki kısımda satıcının gönderdiği ürünü yeniden satıcıya göndermek isteyip istemediğinizi soruyor. Eğer tüm riskler size ait olması kaydıyla; kargoyu satıcıya geri göndermek isterseniz “Yes” şıkını işaretleyin. Eğer ürünü geri göndermek istemiyorsanız “No” seçeneğini seçmelisiniz.

para-iadesi-nasil-alinir

 • Ardından aşağıdaki bölümde neden aliexpress’ten para iadesi istediğimizi ve dispute açtığımızı anlatmamızı istiyor. Biz de buraya sipariş ile ilgili yaşadığımız tüm sorunları en detaylı ayrıntısına kadar yazıyoruz. Bu bölüme mutlaka satıcı ile iletişime geçtiğinizi aslında sorunu çözmeye çalıştığınızı fakat satıcının sorunu çözmeye çalışmadığını yazmalısınız. Bu nedenle aliexpress dispute açma dan önce satıcı ile iletişime geçmek açık anlaşmazlık sürecinde elinizi oldukça kuvvetlendirecektir.

 • Anlattıklarını destekleyecek şekilde bu bölümde görsel, fotoğraf eklemeyi unutmayın. Mutlaka sizi haklı gösterecek belgeleri ve ürün teslim edildiyse ürünün resmini bu bölümden paylaşın.

ali ekspres-acik-anlasmazlik

 • Son olarak “Submit” sekmesine tıklayın ve dispute sürecini başlatın.

Dispute Süreci

Doldurduğunuz forum ilk olarak satıcıya gönderilir. Satıcı size en kısa zamanda bir teklifle geri dönecektir. Sizle orta yolu bulmak için çaba sarf edecektir. Hatta ürününüz 15$ altı bir ürün ise satıcılar genelde para iadesi yapmayı tercih ederler. Fakat işler yolunda gitmedi ve satıcı ile para iadesi konusunda anlaşamazsanız o zaman artık işin içine Ali Ekspres hakem heyeti girecektir.

Satıcı ile anlaşamazsanız açık anlaşmazlık ekranında bulunan “Escalate Dispute” seçeneğine tıklayın. Bu sekme sayesinde satıcı ile aranızda bulunan sorunları Ali Express yönetimi çözecektir. Size kısa bir süre sonra dönüş yaparak ihtilafınızın sonucunun ne olduğu bildirilir.

Açık Anlaşmazlık Süreci Sonucunda Ne Olur

Aliexpress dispute açma sürecinin sonunda eğer konu hakem heyetine giderse artık nihai kararı hakem heyeti verir. Hakem heyeti de genellikle müşterileri haklı bulan bir tavır sergiler. Bu nedenle çoğu zaman para iadesi yapılır. Özellikle aşağıda paylaşacağım görselde de görebileceğiniz gibi dispute süreci tamamlandıktan sonra size sürecin başarıyla tamamlandığına dair bir bilgi vereceklerdir.

Çok az olmakla beraber hakem heyeti satıcı lehine de kararlar verebilmektedir. Fakat ürün size hiç teslim edilmemişse paranızı iade alabileceğinizi söyleyebilirim.

En Çok Sorulan Sorular

Ali Ekspres Para İadesi Nereye Yapılır?

Ücret iadesi sizin Ali Ekspres’e bildirmiş olduğunuz banka hesabına yatırılır. Bu nedenle siteye bir banka iban numarası bildirmeniz gereklidir.

Para İade Süresi Kaç Gündür?

Dispute sürecinin sonunda Aliexpress para iadesi yapmaya karar verirse size paranızı geri alabileceğinize dair bir bilgi verilir. Ardından iade süreci başlar. Bu para iade süreci ortalama 5 ile 20 gün arasında sürebilmektedir. Kendi tecrübelerimden örnek vermem gerekirse; bir gün de para iadesi aldığım da oldu 10 gün de aldığım da oldu. Yani kesin bir para iade süresi yoktur ama en geç 20 gün içinde paranızı geri alabilirsiniz.

İade İşleniyor Ne Demektir?

Hakem heyeti ödediğiniz ücreti geri iade etmeye karar verdikten sonra paranızın iade süreci başlar. Bu da sizin sipariş sayfanızda iade işleniyor olarak gözükür.

Aliexpress Para İadesi Gelmedi?

Aliexpress’ten para iadesi alamadıysanız sitenin İletişim kısmını kullanarak yetkililerle iletişime geçin. Para iade sürecinin ne aşamada olduğunu öğrenin. Eğer Ali Ekspres size parayı gönderdiğini söylerse o halde siteye ödeme yapması için bildirmiş olduğunuz hesabın olduğu banka ile iletişime geçin. Özellikle Ziraat Bankasına yapılan para iadelerinde çoğunlukla para iadesi alamadım tarzında şikayetler oluyor. Bu nedenle ikincil olarak çalıştığınız banka ile iletişime geçerek sorunu çözmesini isteyin.

 

Değerli okurlarım kafanıza takılan diğer sorular için Aliexpress Alışveriş Nasıl Yapılır, Aliexpress Kargo Takibi Nasıl Yapılır adlı yazılarımı da okumanızı tavsiye ederim.

Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorum (1)