EMS Kargo Nedir – AliExpress EMS Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

EMS Kargo Nedir – AliExpress EMS Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

EMS Kargo Nedir? Ne değildir?

EMS kargo, Hızlı Posta Servisi anlamına gelen Express Mail Service kelimesinin kısaltmasından oluşur. Çin’den verilen siparişlerin hızlı bir şekilde teslim eden Express Mail, China Post tarafından sağlanan bir kargo gönderim şeklidir.

AliExpress sitesi üzerinden yaptığınız kozmetik, bilgisayar, elektronik, küçük ev eşyaları gibi alışverişlerinizde satıcının sunduğu AliExpress Ems kargo seçeneğini kullanarak gönderinizi bu kargo şirketi ile getirtebilirsiniz.

EMS Kargo Fiyatları

EMS ile getirteceğiniz ürünler için ürün bedelinin %20’sine yakın bir ücret ödemeniz gerekebilir. Diğer kargo seçeneklerine göre oldukça pahalı olan Hızlı Posta Servisini sadece acil durumlarda kullanmanızı tavsiye ederim. Bildiğiniz üzere Çin’den alışveriş yapmamızın en önemli nedeni ürünler Türkiye’ye göre ucuz olmasıdır, bu nedenle Express Mail Service aracılığıyla alışveriş yaptığınız da ürünün maliyeti oldukça artmış olacaktır.

Bu nedenle EMS dışında hangi kargo firmasını seçebileceğinizi düşünüyorsanız Aliexpress Hangi Kargo Seçilmeli adlı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Aliexpress EMS Kargo Takibi Nasıl Yapılır

Çin alışveriş sitesi Aliexpress üzerinden yaptığınız alışverişlerde satıcı tarafından size EE veya E ile başlayan Aliexpress Ems Kargo takip kodu verilecektir. Bu kodu kullanarak kargo sorgulaması yapmak için; Express Mail Service sitesine girin. Ardından “Tracking Number” olarak adlandırılan bölgeye EMS takip kodunuzu yazın.  “Submit” adlı sekmeye tıklayın. Açılan sayfada siparişinizin Türkiye dışında nerede olduğunu rahatlıkla görebileceksiniz.

Eğer sipariş verdiğiniz ürün Türkiye’ye gelmiş ise; artık gönderi takibini EMS resmi sitesi üzerinden yapamazsınız. a Bundan sonra kargonuzu PTT gönderi takibi sitesinden takip etmeniz gereklidir. PTT üzerinden Aliexpress kargo takibi yapabilmek için PTT gönderi takibi linkine tıklayın. Açılan sayfada “Barkod Numarası” adlı kısıma EMS posta kodunuzu yazın. “Sorgula” sekmesine tıklayarak kargonuzun nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

 

Hızlı Posta Servisi ile Gelen Kargonun Teslimat Süresi Kaç Gündür?

EMS hızlı kargo ile verdiğiniz siparişlerin Çin’den satıcıdan yola çıkma süresi yaklaşık olarak bir haftayı bulabilmektedir. Eğer satıcınız işini önemseyen ve aynı gün sipariş verdiğiniz ürünü kargoya verirse, ürünün elinize ulaşması ortalama olarak 10-15 gün gibi bir sürede gerçekleşecektir.

Benim daha önce EMS kullanarak getirttiğim ürünleri sizin için inceledim. Daha önce verdiğim kol saati siparişimin 15 günde, bilgisayar kamerası siparişimin 12 günde, 3D yazıcı parçası siparişimin 22 günde, gözlük siparişimin 9 günde geldiğini tespit ettim. Buradan çıkardığım sonuç ürününüz ne kadar hafif ve kolay taşınabilirse Hızlı Posta Servisi ile o kadar hızlı geliyor.

 

Aliexpress EMS Kargom Gelmedi

Aliexpress’ten EMS kargo seçeneği ile verdiğiniz siparişiniz eğer 20-30 gün içerisinde elinize ulaşmazsa derhal EMS kargo müşteri hizmetleri ile iletişime geçin. Nitekim müşteri hizmetleri size gönderinizin son durumu hakkında bilgi verecektir. Eğer gönderiniz kayıp veya hiç kargoya verilmemişse derhal Aliexpress sitesi üzerinden satıcı ile irtibata geçerek siparişinizin son durumunu sorun.

Eğer kargonuzla ilgili hiç bilgi alamıyorsanız para iadesi almak için Aliexpress Para İadesi Almak ve Dispute Açmak adlı yazımı okuyarak paranızı nasıl iade alacağınızı öğrenebilirsiniz.

 

Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir