Turkey Post Kargo Takip Nasıl Yapılır – Turkey Post Aliexpress

Turkey Post Kargo Takip Nasıl Yapılır – Turkey Post Aliexpress

Turkey Post Nedir?

Aliexpress sitesi üzerinden uzun zamandır alışveriş yapanların yeni keşfettiği, Aliexpress’in bir senedir müşterilerine sunduğu Turkey Post, Türkiye’de PTT’nin bir uzantısıdır. Kargo yöntemi olarak Aliexpress Turkey Post kullananların deneyimlerine baktığımızda kargoların Türkiye Post ile Türkiye’ye gelme hızı diğer kargo firmalarına çok daha iyidir.

Türkiye Post Aliexpress, kullandığınız taktirde sipariş verdiğiniz ürünler ek dağıtıma çıkarılmadan direk olarak Türkiye’ye uçakla gelmektedir. Yani China Post veya Yanwen gibi kargo firmalarıyla ürününüzü getirttiğiniz zaman kargonun elinize ulaşması 60 günü bulabilirken Turkey Post ile kargonuza 10 gün gibi bir sürede ulaşmanız mümkündür.

Turkey Post Aliexpress Nasıl Kullanılır?

Biz Türkler için Aliexpress’ten alışveriş yapmanın belki de en kötü tarafı sipariş verdiğimiz ürünü 45-50 gün beklemek zorunda kalmamızdı. Çin’den gelen ürünlerin hızlı bir şekilde gelmesi için onlarca $ ekstra kargo ücreti vermemiz ise; cabasıydı. Ancak son zamanlarda Aliexpress’in aktif hale getirdiği Turkey Post Aliexpress sekmesi sayesinde artık ürünlerinizi PTT garantisi altında Türkiye’ye 10 gün içinde getirtebiliyoruz. Fakat bu kargo seçeneği Çin’den alacağınız tüm ürünler açısından sunulmamaktadır. Alışverişlerinizde bu kargo yöntemini kullanabilmek için satıcının bu yöntem ile satış yapıyor olması gerekiyor ve sizin de bu satıcılardan alışveriş yapmanız gereklidir.

Çin’den alacağınız ürüne karar verdikten sonra mutlaka kargo seçenekleri arasında bu yöntemin olup olmadığına bakın. Eğer satıcı size bu seçeneği sunuyorsa 3-5$ ödemekten kaçınmayın.

Siparişleriniz için bu kargo yöntemini seçerseniz, size bir Turkey Post track takip kodu verilecektir. Bu verdikleri kod sayesinde Türkiye Post Kargo takibi yapabilirsiniz.

Takipli olarak gönderilen bu kargoların nasıl kargo takibi yapılacağını gelin beraber inceleyelim.

turkey-post-kargo-takibi

Turkey Post Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

Aliexpress’ten bu kargo yöntemini seçerek alışveriş yapmanız halinde satıcı size bir Turkey Post Track (kargo takip kodu) numarası verecektir. Bu track kodunu bir yere not almayı sakın unutmayın. Türkiye Post tarafından yapılan kargolarda size verilecek track kodu TR ile başlar ya da biter. Eğer bir kargo takip numarasında TR ibaresine yer verildiğini görürseniz o kargo Türkiye Post tarafından yapılıyordur.

Turkey Post kargo takibi yapabilmek için satıcının size verdiği TR ile başlayan kodu PTT sitesine girerek “barkod numarası” adlı alana yapıştırın. Ardındna güvenlik kodunu girerek sorgula seçeneğine tıklayın. Açılan sayfada ürününüzün nerede ve nasıl bir durumda olduğunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca genel olarak kargo takibinin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız Aliexpress Kargo Takibi Nasıl Yapılır adlı yazımı okuyabilirsiniz.

 

Turkey Post Gümrük Avantajı

Turkey Post gümrük avantajı olarak kastettiğimiz şey; aslında kargo yöntemi olarak Turkiye posta servisini seçmeniz kargonuz Ptt gözetiminde gelir. Bu nedenle kargo yola çıkmadan önce Çin’de gümrük kontrolünden geçer fakat Türkiye’de herhangi bir gümrük kontrolüne uğramadan direk elinize ulaşır. Eğer  gümrük avantajından yararlanmak istiyorsanız ürününüzün Türkiye’ye giriş şartlarını sağladığından emin olmanız gerekmektedir. Her ne kadar kargonuz Türkiye gümrüğünde kontrolden geçmese de, ürünün Ptt tarafından kabul edilebilmesi için Türk mevzuatına aykırı olmaması gereklidir.

Eğer Aliexpress’ten aldığınız ürünler için gümrük limitinin ne kadar olduğunu öğrenmek ve gümrük işlemleri sırasında sorun yaşamak istemiyorsanız mutlaka Aliexpress Gümrük ve Alışveriş Limiti adlı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

 

Değerli okurlarım Türkiye Post nedir, ne değildir sorusunun cevabını sizler için bulmaya çalıştım umarım sizin için yararlı bir rehber olmuştur eğer aklınıza takılan sorular var ise; sorularınızı yorum kısmına yazarak bize ulaştırabilirsiniz.

 

 

 

Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir